Dermatologia estetyczna

Ddermatologia estetyczna zajmuje się utrzymaniem i poprawą atrakcyjnego wyglądu skóry u osób zdrowych. W tym zakresie najpopularniejsze jest wyrównywanie zmarszczek, poprawianie koloru i wygładzanie skóry, likwidowanie brązowych przebarwień i naczynek. Można zdecydować się na konkretny zabieg, który zapewni oczekiwany efekt lub zaplanować cały “Program Odmładzania Skóry”, który dobieramy indywidualnie w zależności typu skóry i rodzaju jej ewentualnych niedoskonałości. Odrębny program oferujemy dla mężczyzn zainteresowanych poprawą swojego wyglądu.
W każdym przypadku zabieg powinien być poprzedzony konsultacją u lekarza dermatologa, który ten zabieg będzie wykonywał. Taka konsultacja pozwoli na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, a jej efektem będzie między innymi rzetelna informacja, na temat skuteczności zabiegu i jego trwałości oraz ewentualnych przejściowych niekorzystnych objawów estetycznych jakie mogą być związane z zabiegiem. Poniżej omówiono kilka najczęstszych metod dermatologii estetycznej.

.

USUWANIE ZMARSZCZEK TOKSYNĄ BOTULINOWĄ

“Botox” jest powszechnie znaną nazwą firmową pierwszej stosowanej w medycynie toksyny botulinowej. Substancję te wykorzystuje się do wyrównywania zmarszczek i przy nadmiernym poceniu. Toksyna botulinowa jest stosowana do leczenia zmarszczek mimicznych w okolicy oczu, między brwiami, zmarszczek poprzecznych czoła oraz niektórych zmarszczek w dolnych partiach twarzy. Zabieg polega na podaniu podskórnym lub domięśniowym substancji czasowo uniemożliwiającej skurcz niektórych grup mięśni. Na przykład zmniejszenie kurczliwości mięśni czoła powoduje, że nie tworzą się charakterystyczne dla marszczenia czoła bruzdy. Efekt zabiegu jest odwracalny, widoczny po ok. 7-10 dniach i utrzymuje się od 4 do 8 miesięcy. Po tym okresie zabieg można powtórzyć. Metoda jest bezpieczna.
Toksyna botulinowa (“Botox”) jest wykorzystywana także do zmniejszania NADMIERNEGO POCENIA. Zabieg daje doskonały efekt czasowego zmniejszenia pocenia rąk, stóp, dołów pachowych oraz czoła i skóry owłosionej głowy. Efekt zabiegu utrzymuje się około 8-12 miesięcy.

WYPEŁNIANIE ZMARSZCZEK

Wypełnianie zmarszczek preparatami stabilizowanego kwasu hialuronowego wykorzystywane jest do leczenia zmarszczek fałdów nosowo-wargowych, drobnych zmarszczek wokół ust i oczu oraz na czole. Metoda polega na podaniu śródskórnym kwasu hialuronowego, który jest naturalnym składnikiem przestrzeni międzykomórkowej (w zależności od nasilenia i lokalizacji zmarszczki stosuje się różne głębokości podania). Efekt zabiegu jest odwracalny, utrzymuje się około 8-12 miesięcy.

PEELING LEKARSKI

Peelingi są zabiegami mający na celu usunięcie zewnętrznych warstw naskórka, w tym nim zbędnych komórek i substancji. W dermatologii znanych jest wiele różnych rodzajów peelingów. Różnią się one metodą wykonania i substancjami złuszczającymi. W każdym przypadku peeling powinien być indywidualnie dobrany do typu skóry, wieku i informacji o przebytych chorobach skóry. Inaczej stosuje się peelingi u osób, które jedynie oczekują poprawy ogólnego wyglądu i odmłodzenia skóry, inaczej u osób z przebarwieniami, nadmiernym łojotokiem lub zaskórnikami. Warto podkreślić, ze najczęściej wykonuje się peeling twarzy i dekoltu, jednak wiele osób tą metodą likwiduje niedoskonałości ramion, pleców lub nóg.
Peelingi lekarskie przeprowadzane ze wskazań estetycznych powodują:

 • odświeżenie, rozjaśnienie, wygładzenie i dotlenienie skóry
 • redukcję drobnych, płytkich zmarszczek
 • poprawę napięcia i sprężystości skóry

Takie peelingi mogą też stanowić część większego “Programu Odmładzającego Skórę”, który oferuje nasz gabinet. Takie programy są indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta i rozpoczynają się wizytą u prowadzącego program specjalisty dermatologa.
Peelingi lekarskie przeprowadzane ze wskazań medycznych mogą być stosowane przy:

 • przebarwieniach
 • nadmiernym łojotoku
 • rogowaceniu mieszkowym twarzy, ramion lub ud
 • w trądziku – po leczeniu i jako profilaktyka
 • likwidowaniu niektórych śladów po przebytych chorobach zapalnych skóry

W większości przypadków wskazane jest wykonanie serii zabiegów, w kilkutygodniowych odstępach.
Po przeprowadzeniu zabiegu należy spodziewać jako naturalnego objawu związanego z peelingiem:

 • rumienia skóry, występującego po ok. 1 godzinie po zabiegu
 • widocznego gołym okiem złuszczania skóry
 • obrzęku skóry

Objawy te utrzymują się od kilku godzin do 2-4 dni, w zależności od rodzaju peelingu i zastosowanej metody zabiegu. Osoby, którym zależy na maksymalnie krótkim okresie utrzymywania się tych objawów po zabiegu powinny przed zabiegiem ten problem omówić z lekarzem i odpowiednio dobrać metodę postępowania.

Laser IPL (Intense Pulse Light)

Gabinet dysponuje sprzętem IPL, który wykorzystuje się głównie do zamykania naczynek, likwidowania przebarwień i zabiegów fotoodmładzania.

Zamykanie naczynek

Dzięki odpowiednio dobranej długości fali światła można zamykać naczynka znajdujące się na różnej głębokości pod skórą. Energia IPL jest pochłaniana przez hemoglobinę znajdującą się w naczynku, a to powoduje jego zamknięcie. Zazwyczaj do pełnego zamknięcia większych naczynek potrzebne są dwa, trzy lub więcej zabiegów. Zabieg nie jest bezbolesny, ale prawie wszyscy nasi pacjenci wracają na drugi zabieg, co przekonuje nas, ze efekt leczniczy jest większy niż chwilowy dyskomfort związany z samym zabiegiem. Po zabiegu skóra często jest nieco obrzęknięta i zaczerwieniona przez kilkanaście do kilkudziesięciu godzin.
Ta metoda pozwala na skuteczne zamkniecie naczynek na twarzy, ale nie stosujemy jej do zamykania naczynek na nogach.

Przebarwienia

Skuteczność IPL w leczeniu przebarwień zależy głównie od głębokości zmian i ich przyczyny. Dlatego decyzja o zastosowaniu IPL w leczeniu przebarwień zawsze powinna być poprzedzona konsultacją dermatologa. Najbardziej powierzchowne przebarwienia (np. na rękach u osób po 40-, 50 roku życia) mogą ustąpić po pojedynczym zabiegu. Większość przebarwień na twarzy będzie wymagało większej liczby zabiegów, a w przypadku zmian najgłębszych potrzebne jest połączenie tej metody z odpowiednim peelingiem.

Fotoodmładzanie

Przy odpowiednim doborze parametrów, IPL może dawać doskonały efekt wyrównania drobnych zmarszczek na skórze i poprawy jej kolorytu. Osoby, które chcą “zatrzymać czas” i odmłodzić skórę zachęcamy do ustalenia z lekarzem prowadzącym “programu odmładzania”, który w zależności od potrzeb może obejmować również odpowiednio dobrane peelingi, botox lub wypełnianie zmarszczek. Takie programy zależą głównie od typu skóry i wieku. Są różne dla kobiet i mężczyzn.

PEELING

Ekspertami, którzy w naszym gabinecie wykonują zabiegi medycyny estetycznej są m. in.  dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel, dr n. med. Marta Sar-Pomian, lek. med. Małgorzata Maj , dr n. med. Leszek Blicharz