Nowotwory skóry

Najistotniejsze dla dermatologów jest wczesne rozpoznawanie i leczenie nowotworów złośliwych.
W każdym przypadku diagnostyka opiera się na badaniu klinicznym, dermoskopii i wyniku badania histopatologicznego.

Do najważniejszych nowotworów złośliwych skóry należą:

  • czerniak
  • rak podstawnokomórkowy
  • rak kolczystokomórkowy
  • rak neuroendokrynny skóry

W przypadku podejrzenia czerniaka jedyną metodą leczenia jest usunięcie chirurgiczne. Takich zmian nie usuwa się laserowo, kriochirurgią lub innymi metodami niechirurgicznymi.
W przypadku pozostałych nowotworów skóry lekarz indywidualnie podejmuje decyzje o metodzie leczenia w zależności od rodzaju nowotworu, jego lokalizacji i innych uwarunkowań.
Nasz gabinet ma dobre zaplecze dermatochirurgiczne i specjalistów z doświadczeniem w usuwaniu nowotworowych i nienowotworowych zmian skórnych.
Dermatochirurgią zajmują się głównie: dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel, dr n. med. Marta Sar-Pomian.

Specjalizujemy się również w leczeniu rogowacenia słonecznego, które jest najczęstszym stanem przedrakowym poprzedzającym wystąpienie nowotworów skóry.

Przed okresem letnim doradzimy jakie i jak używać kremy z filrami przeciwsłonecznymi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na stany przedrakowe i nowotwory skóry. Po okresie letnim (i przez cały rok) przeprowadzamy profilaktyczne badania dermoskopowe, żeby wykluczyć wczesne formy nowotworów skóry.

Diagnostyką niezabiegową (szczególnie dermoskopią) i profilaktyką nowotworów skóry zajmują się wszyscy lekarze gabinetu.