Trichoskopia

Trichoskopia jest nowatorską metodą diagnozowania chorób włosów i skóry głowy. Metoda opiera się na dermoskopii. W trichoskopii struktury włosów i skóry głowy mogą być wizualizowane przy wielokrotnym powiększeniu, a specjalne źródło światła pozala na częściową analizę struktur znajdujących się pod skórą. Trichoskopia wykonywana jest wyłącznie przez lekarzy z dużym doświadczeniem dermatologicznym i głęboką wiedzą medyczną pozwalającą na właściwą interpretacje obrazów trichoskopowych. Trichoskopia podstawowa polega na identyfikacji najważniejszych nieprawidłowości. Wynik takiego badania lekarz uwzględnia przy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia. Tzw. trichoskopia pełna polega na analizie ilościowej nieprawidłowości w niektórych chorobach włosów. To badanie jest przydatne przed rozpoczęciem leczenia oraz w celu monitorowania skuteczności leczenia w takich chorobach jak łysienie androgenowe lub łysienie telogenowe.

Zespół kierowany przez prof. dr hab. n. med. Lidię Rudnicką po raz pierwszy na świecie opisał trichoskopię i opracował kryteria rozpoznawania wielu chorób przy zastosowaniu tej metody. Obecnie trichoskopia stosowana jest przez dermatologów na całym świecie.

Prof. dr hab. n. med.  Lidia Rudnicka jest współzałożycielem i pierwszym prezesem International Trichoscopy Society, a Warszawa została wybrana na miasto pierwszego kongresu trichoskopowy na świecie.

Trichoskopię podstawową wykonują wszyscy lekarze. Trichoskopię pełną z analizą liczbową  wszystkich parametrów  wykonują: Dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel, Dr n. med. Marta Kurzeja, Dr n. med. Marta Sar-Pomian, Dr Małgorzata Maj , Dr n. med. Leszek Blicharz