Liszaj płaski jest chorobą zapalną, która objawia się różowo-filetowymi grudkami na skórze. Zmiany są często zlokalizowane na wyprostnej powierzchni przedramion ale mogą występować w każdej innej lokalizacji na skórze.
Liszaj płaski może występować również w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i narządów płciowych (białe linijne struktury, zaczerwieniania lub nadżerki). Zmiany w obrębie narządów płciowych mogą powodować nasilone swędzenie. Liszaj płaski skóry głowy (tzw. liszaj płaski mieszkowy) związany jest ze stanem zapalnym wokół mieszków włosowych i może powodować trwałe wyłysienie jeśli odpowiednie leczenie nie zostanie rozpoczęte wystarczająco wcześnie. Szczególną postacią liszaja płaskiego mieszkowego jest łysienie czołowe bliznowaciejące, polegające na stopniowym przesuwaniu się granicy włosów ku tyłowi. Ta postać wypadania włosów może mieć bardzo podobną manifestację kliniczną do łysienia androgenowego. O rozpoznaniu decyduje badanie trichoskopowe a w szczególnych przypadkach wynik badania histologicznego wycinka skóry głowy (biopsji).
W naszym gabinecie liszajem płaskim w obrębie błony śluzowej zajmuje się prof. dr hab. n. med. Małgorzata Olszewska, natomiast w obrębie skóry głowy prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka oraz dr hab. n. med. Adriana Rakowska.